17 години България е член на ЕС, но си остава с най-ниските доходи, с най-ниската минимална работна заплата (МРЗ), с най-ниските разходи на работна заплата за час. Това заяви в предаването „Брюксел 1“ на телевизия Bulgaria ON AIR Виолета Иванова – зам.-директор на Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. По думите ѝ само за последната година в съседна Румъния минималната заплата се е увеличила два пъти.
Тя цитира изследване на Института за заплатата за издръжка: „То показва, че има едно задържане на цените, а заплатите за издръжка спрямо предходното тримесечие нарастват с едва един лев. Малко е с един лев, но цените през последните две години нараснаха и се доближиха до европейските цени. Цените на основните продукти и услуги продължават да нарастват със затихващи темпове, но вече на достигнати много високи цени. Паралелно с това МРЗ продължава да стои на дъното и не се увеличава с такива темпове, че да се повиши потреблението, с което да се раздвижи икономическият растеж в България“, посочи специалистът пред Bulgaria ON AIR.
Необходимите средства за издръжка на живот от последните изследвания са 1454 лева на работещ, посочи още Иванова.
Синдикалната организация настоява минималната работна заплата да се обвърже със заплатата за издръжка. Това посочи още специалистът и се позова на европейската директива за адекватни минимални работни заплати.
„Адекватността на МРЗ се определя от необходимите средства за издръжка на труда… В момента минималната заплата у нас е около половината от заплатата за издръжка. МРЗ за нас все още е една имагинерна величина, защото тя не може да се свърже с някаква стойност, която да покрива необходимите нужди на работника и на неговото семейство“, категорична беше Виолета Иванова.
Цялото интервю може да гледате тук.