ЕКП: Икономическото забавяне показва нужда от намаляване на ставките и увеличаване на инвестициите

Тревожното свиване на икономическата активност в еврозоната показва защо Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да намали лихвените проценти допълнително и по-бързо.

Еврозоната е изправена пред първото си икономическо свиване от седем месеца, като съставният индекс на мениджърите по покупките (PMI), публикуван тази седмица, пада под критичния праг от 50.

Развитието сигнализира за свиване на дейността, както в производствения сектор, така и в сектора на услугите и подчертава нестабилността на икономическата ситуация, особено в Германия и Франция.

Не на строгите икономии – Да на устойчивите работни места

Бързото понижаване на лихвените проценти не само ще облекчи финансовата тежест за бизнеса и домакинствата, но и ще създаде необходимите условия за инвестиции в устойчиви, качествени работни места, особено в сектори, подкрепящи зеления преход.

Европейската конфедерация на профсъюзите (ETUC) призовава ЕЦБ да разшири фокуса си отвъд инфлацията и да включи създаването на работни места и прехода към зелена икономика като част от своя мандат.

В светлината на преразглеждането на рамката за икономическо управление на ЕС, ETUC също така призовава държавите членки да избягват прилагането на вредни мерки за икономии, които биха могли допълнително да застрашат работните места и да отслабят възстановяването.

В отговор на развитието конфедералният секретар на ETUC Лудовик Воет каза: „Това е сигнал за събуждане за ЕЦБ и държавите членки. Работниците вече усещат напрежението и едно по-нататъшно затягане на паричната или фискалната политика рискува да тласне милиони към безработица. Тъй като икономическата активност се свива и бизнес доверието достига най-ниското си ниво от близо година, е ясно, че строгите икономии не са отговорът. Всяко връщане към строги икономии само ще изостри забавянето, ще застраши сигурността на работните места и ще попречи на така необходимите инвестиции в обществени услуги, социална защита и действия в областта на климата“.

„Призоваваме правителствата в цяла Европа да не повтарят грешките от миналото. Мерките за икономии, както се видя по време на предишни кризи, имат опустошителни въздействия върху работниците и семействата, причинявайки масова загуба на работни места и задълбочаване на неравенствата. Този път държавите членки трябва да действат, за да защитят работни места, подпомагане на работниците и гарантиране, че фискалните политики са приведени в съответствие с дългосрочни цели, като декарбонизация и качествени работни места. ЕЦБ може и трябва да разшири своя мандат, за да подкрепя пълната и качествена заетост, като същевременно се бори с изменението на климата в допълнение към поддържането на ценова стабилност“, допълни конфедералният секретар на ETUC.

Коментари са забранени.